Energetikai korszerűsítés Tiszaszentimre településen
Kedvezményezett neve: Tiszaszentimre Községi Önkormányzat
Projekt címe: Energetikai korszerűsítés Tiszaszentimre településen
Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-2.1.1-21-JN1-2022-00026
Szerződött támogatás összege: 166 275 539,- Ft
Támogatás mértéke: 100 %
Projekt tervezett befejezési dátuma: 2024.06.30.
Projekt tartalmának bemutatása:
Tiszaszentimre Községi Önkormányzat a jelenlegi gazdasági helyzetben igyekszik rendszeres kiadásait rövid távon racionalizálni, stabilan csökkenteni. A helyi intézmények fenntartása kiemelten magas terhet ró az önkormányzat költségvetésére, kiváltképp a téli időszakban. Ennek oka elsősorban az épületek rossz energetikai adottságaiból adódik, a legtöbb közintézmény elavult, a kor követelményeinek nem megfelelő. A szigetelés hiányossága miatt az épületek fűtése során magas a hőveszteség, ez megakadályozza az optimális hőmérséklet elérését az épületekben. A fűtési rendszerek egy része szintén elavult, hatásfoka jelentősen csökkent az elmúlt években. A nyílászárók cseréje modern, energiahatékony megoldásokra általános hiányosság a település épületállományában. Ezen tényezők együttesen eredményezik a szükségtelenül magas költségeket. Mindemellett a település elkötelezett a megújuló energiaforrások hasznosításának propagálásában és lehetőségeihez mérten kiveszi részét a környezettudatos megoldások alkalmazásában is.
Mindezekre alapozva alakította ki a település a komplex zöld megoldásokra alapozott fejlesztési koncepcióját, amely tartalmaz mind a három épülettel kapcsolatban:
A projekt megvalósulási helyszínei:
5322 Tiszaszentimre, Petőfi utca 12., hrsz.: 641, Művelődési Ház és Könyvtár;
5322 Tiszaszentimre, Kisfaludy köz 1., hrsz.:21, Tornaterem és könyvtár
A projekt célja: havi kiadások szignifikáns mérséklése az energetikai jellemzők javításával, a rentábilis működés biztosítása az önkormányzat hosszú távú működéséhez, a CO2 terhelés javítása, ÜHG kibocsátás csökkentése, környezettudatos szemlélet erősítése, a hazai megújuló energia hasznosítás arányának növelése
Mind rövid, mind pedig hosszú távon szükségesek a tervezett fejlesztések, mivel az érintett épületek elavult és kivételesen rossz energetikai jellemzőkkel bírnak. Rövidtávon mindenképpen szükséges a kiadások csökkentése. Az elmúlt fűtési időszak során komoly nehézséget jelentett a számlák időben való teljesítése, a rossz gazdasági helyzet mellett az épület állapotából adódóan a fűtési költségek is magasak voltak. A település több lépésben igyekszik kivitelezni közintézményeinek felújítását, amelynek egyik kiemelkedően fontos része a pályázatba bevont intézmények épületeinek energetikai racionalizálása. Hosszú távon az önkormányzat célja, hogy a lehető legnagyobb mértékben önellátóvá tudja tenni épületeit, azaz működésükben minél kisebb mértékben függjenek a külső költségvetési forrásoktól. A megújuló energiaforrásokat hasznosító technológiák alkalmazása révén a fenntartási kiadások idővel minimalizálódnak, az így megtakarított pénzügyi források pedig egyéb jellegű fejlesztési célokra lesz fordítható. Közvetlen célként tehát magának az épületnek a kor követelményeinek való megfeleltetése jelenik meg, ami közvetett módon a kiadások csökkentése révén hozzájárul majd a település további fejlesztési terveinek finanszírozásához.
A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.
A projektben foglalt tevékenységek hozzájárulnak az önkormányzatok által működtetett intézmények primerenergia-fogyasztásának csökkentéséhez, valamint az intézmények ÜHG-kibocsátásának csökkentéséhez, továbbá, a beruházás eredményeképp növekszik a megújuló energiatermelési kapacitás.